President - Charlie Wyatt (USWA # 104)   
Vice-President - Kim Musgrave (IBEW # 16)   
Treasurer - Michael Dennis (Insulators # 37)   
Recording Secretary - Cheryl Dau (USWA # 104)  
131st Labor Day Celebration - September 1 - 4, 2017 - Gibson County Fairgrounds, Princeton, IN
  History
   - Cecil E. Roberts
   - John L. Lewis
   - Mother Jones
   - Posters
   - UMWA Mines
   - Parade Awards
Labor Education Foundation
Indiana AFL-CIO
Official Indiana State Picking & Fiddling Championships

Labor Day Celebration Speakers

Past Labor Day Speakers


1886 Moses Smith of Evansville, Indiana
Miss Luella F. Mackey of Sullivan, Indiana
Honorable Jesse Harper of Danville, Illinois - a prominent lawyer of that State
W. H. Anderson (colored) of Evansville, Indiana
1887
1888
1889
1890
1891
1892
1893
1894
1895
1896
1897
1898
1899
1900
1901 Edwin F. Gould - Editor of "The Union"
1902 Honorable J. W. Brady of Evansville, Indiana
William Raney - International Executive Board Member of the UMWA
Honorable Thomas Duncan - President of Princeton Coal & Mining Company
1903
1904 Honorable J. W. Fureell of Terra Haute, Indiana
William Raney - International Executive Board Member of the UMWA
Professor H. F. Smith
1905 Charles W. Kleckner
1906
1907  Fred Bay
William Hay
William O'Conor
1908  James Mauck
F. L. Ronemus
J. H. Keeman
Congressman M. D. Foster
1909
1910 J. C. Skemp of Lafayette, Indiana - International Secretary of Painters & Decorators Union
1911 W. D. Van Horn - Past President of UMWA District # 11
O. D. Smith - Organizer of The American Federation of Labor
William Raney - International Executive Board Member of the UMWA
James Bradley of New York, New York - International Ironworkers Union
1912 William Raney - International Executive Board Member of the UMWA
Fred Rammage
E. E. Baker
1913 William Houston - President UMWA District # 11
Frank Manely of the Switchman's Union
John Brite & John T. McNamee - Editors of Locomotive Firemen & Engineer Magazine
Mother Jones - failed to appear
1914 W. D. Van Horn - Past President of UMWA District # 11
A. D. Twineham
Judge S.L. Vanderveer
Luther Bensor
1915 W. H. Raney
1916  Mother Jones
William Tieman
William Raney
Ralph Stevens
W. F. Jaus
1917  Mother Jones
William Tieman
1918 Honorable John W.Brady of Evansville, Indiana
Honorable W. E. Stilwell of Evansville, Indiana
Honorable Arch M. Hall of Ft. Branch, Indiana
1919 Rev. Spraque
Charles Fox of Terra Haute - President Indiana State Federation of Labor
1920
1921 Edgar Marynell
J. Dillion of Indianapolis, Indiana
William Schmidt of Terra Haute, Indiana
William Mitch of Terra Haute, Indiana - Secretary Treasurer of UMWA District #11
1922 Paul Mauck of Evansville, Indiana
Frank Bolin & Grover Burkart
1923 Charles Fox of Terra Haute - President Indiana State Federation of Labor
Lonnie Jackson - President of UMWA District # 23
1924 John Walker - President of Illinois State Federation of Labor
1925 William Mitch - Secretary Treasurer of UMWA District # 11
James W. Kelly
Ora Gasaway - UMWA International Office
Rev. D. M. Mathias spoke on Evolution
Reverand James W. Kelly of Terra Haute, Indiana
1926 Kate Richard O'Hare
William H. Settle - President of Indiana State Farm Bureau
T. N. Taylor - President Indiana Federation of Labor
Power Hapgood - Harvard Graduate & Miner of wide experience
1927 Emil Seidel - Mayor of Princeton, Indiana
Thomas Elsfelder of Milwaukee, Wisconsin
1928 William H. Settle - President of Indiana State Farm Bureau
Leon Worthall - Organizer for UMWA International Office
James Terry - Terra Haute, Indiana UMWA International Office
1929 Van A. Bittner - President of West Virginia International Federation of Labor
G. A. Van Hook - VP of the Indiana State Farm Bureau
Judge Claude A. Smith - Gibson County Circuit Court
William Raney - International Executive Board Member of the UMWA
Fred N. Alen
1930 O.T. Brazelton - Mayor of Princeton, Indiana
Cliff Townsend - Secretary Indiana State Farm Bureau
Judge Claude A. Smith - Gibson County Circuit Court
T. N. Taylor - President Indiana Federation of Labor
William Mitch - Secretary Treasurer of UMWA District # 11
Fred N. Aten Railroad Carmen Union
Adolph J. Fritz Sec of Indiana State Federation of Labor
1931 O.T. Brazelton - Mayor of Princeton, Indiana
Farmer Brown of Arizona
John McCarthy - Mayor of Washington, Indiana
Boyd Gurley - Editor of the Indianapolis Times
1932 NO INFO
1933 C. S. Masterson - Indiana State Farm Bureau
Carl D. Thompson - Secretary of Public Ownership League of America
Dr. G. Bremley Oxnam
1934 O.T. Brazelton - Mayor of Princeton, Indiana
Judge Claude A. Smith - Gibson County Circuit Court
M. W. Thatcher of Washington D.C. - Legislative Rep. of Farmers National Grain Corporation
A. W. Whitney - President of the Brotherhood of Railroad Trainman
A.S. Greenwood - xxx U.S. Congressman
1935 Carl D. Thompson - Secretary of Public Ownership League of America
C.L. Masterson - Indiana Farm Bureau
George D. McCarty - University of South Dakota
1936 Miss Josephine Roche - "America's Greatest Woman" - Assistant Secretary of the U.S. Treasury
William Tracy - General Secretary of Black and Clay Union
Hassil Schenck - Vice President of Indiana Farm Bureau
1937 Edmond C. Foust - Editor of Hoosier Farmer
Albert Stump - Indiana Attorney General
1938 Larry Brandon - Indiana farm Bureau
1939 Larry Brandon - Indiana farm Bureau
Phillip LaFollette - Wisconsin Governor
Alexander F. Whitney - President of Brotherhood of Railway Trainmen
1940 O.D. Brissenden - Illinois Farm Bureau
Gerald Landis - Indiana 7th District Congressman
Sherman Milton - Indiana U.S. Senator
1941 Larry Williams - Indiana Farm Bureau
Judge Harold Hendrickson
James Terry - International Executive Board Member of the UMWA
B.J. Braw - Indian Townsend Movement
1942 Clement Maion - Indiana Superintendent of Public Schools
1943 Sam Jackson - Indiana State Attorney General
William Mitch Director of UMWA District #20
1944 Floyd J. Hemmer - Indiana Democrat nominee for Lt. Governor
Joe Beard - Director of UMWA District #50
Elmer Whitman - International Executive Board member of UMWA
Charles M. LaFollette - Indiana 8th District Congressman
1945 Charles M. LaFollette - Indiana 8th District Congressman
Thomas Raney - International Executive Board member of UMWA
1946 Tom Laite
Winfield K. Denton - Candidate for 8th Congressional
Robert Condra UMWA International Representative
1947 Larry Brandon - Indiana Farm Bureau
John T. Jones - International Executive Board member of UMWA
1948 George Harvey - Indiana Farm Bureau
A.V. Burch - Indiana State Auditor
William Sneed - International Executive Board member of UMWA
1949 Thomas Raney - International Executive Board member of UMWA
John Sherman Cooper - Kentucky U.S. Senator
George Harvey - Indiana Farm Bureau
1950 Indiana 8th District Congressman - Winfield K. Denton
J. C. Lewis of the UMWA International Office
George Harvey - Indiana Farm Bureau
1951 William Bray - Indiana 7th District Congressman
John Kmetz of the UMWA International Office
Wilkes Barre of the UMWA International Office
1952 John Watkins - Indiana Lt. Governor
Louis Austin - UMWA District # 11
1953 D. Bailey Merrill - Indiana 8th District Congressman
Charles Ferguson of the UMWA International Office
George Doupe of the Indiana Farm Bureau
1954 Joseph Yablonski of the UMWA International Office
Robert Norris of the Indiana Farm Bureau
George Gettinger - candidate for the Indiana 7th District Congressional seat
1955 George Doupe of the Indiana Farm Bureau
1956 Claude Wickard - Former Sec. of Agriculture,
Vern Hill of the UMWA International Office
Tom Rainey of the UMWA International Office
1957 Winfield K. Denton - Indiana 8th District Congressman
Michael Widman of the UMWA International Office
1958 Indiana 7th District Congressman - William Bray,
Dallas Sells - President of the Indiana AFL - CIO
P. F. Montgomery
Hugh Dillion
1959 Marten Brenten
Matt Welch - Indiana Democrat nominee for Lt. Governor
1960 Winfield K. Denton - Indiana 8th District Congressman
William Bray - Indiana 7th District Congressman
Matt Welch - Indiana Democrat nominee for Lt. Governor
Wilbert Killion - International Executive Board member of UMWA
1961 Joe Shannon - International Executive Board member of UMWA
Louis Austin - UMWA District #11
David Higginbotham
1962 Louis Austin
1963 Bill Bray
1964 Dallas Sells - Indiana State AFL-CIO President
Ernest Goad - International Executive Board member of UMWA
1965 Dallas Sells - Indiana State AFL-CIO President
Dr. Winebrenner - Medical Administrator for the University of Louisville
Roy Hudens - Medical Administrator for the University of Louisville
1966 Robert Brown - International Association of Machinists Union
George Titler - Vice President of UMWA International Union
1967 Jake Roberts - Indiana State AFL-CIO Vice President
Joe Shannon - International Executive Board member of UMWA
1968 Birch Bayh - Indiana U.S. Senator
Ernest Goad - International Executive Board member of UMWA
Roger Zion - Indiana 8th District Congressman
1969 Charles Haylis - Vice President of Amalgamated Meatcutters & Butchers Union
William Killen - International Executive Board member of UMWA
William Turnblazer - International Executive Board member of UMWA
1970 Charles Haylis - Vice President of Amalgamated Meatcutters & Butchers Union
William Turnblazer - International Executive Board member of UMWA
1971 Rev. Frank McCandless
1972 Bradford W. Bird - UMWA International Director of Occupational Health & Safety
1973 Major Gene Vinson
Robert Ednay
Tom Gallagher
Dick Harris - Indiana State Senator
1974 Arnold Miller
Jake Jabonleski
1975 Mike Padgett
Charlie Harden
1976 Leroy Patterson
1977
1978 Butch Weist
David Kelly
1979 Larry Reynolds
1980  No Speaker
1981  No Speaker
1982  No Speaker
1983  No Speaker
1984 Richard Lugar - Indiana US Senator
1985  No Speaker
1986 Richard Trumka - UMWA International President
1987 Jon Banovic - UMWA International Secretary Treasurer
1988 Frank McCloskey - Indiana 8th District Congressman
1989 Speakers
1990 Cecil Roberts - UMWA Internatonal Vice President
Frank McCloskey - Indiana 8th District Congressman
Baron Hill - 7th District Congressman
Joe Hogsett - Indiana Secretary of State
1991 Frank O'Bannon - Indiana State Lt. Governor
Chuck Deppert - Indiana State AFL-CIO President
1992
1993 Richard Trumka - UMWA International President,
Evan Bayh - Indiana Governor
Frank McCloskey - Indiana 8th District Congressman
1994 Jess Sharber - ABGWIU Local # 104 Business Agent
Tommie Blaylock - ABGWIU International Vice President
Bill Yockey - UMWA International Staff Representative
1995  No Speaker
1996  Cecil Roberts - UMWA International President
1997  No Speaker
1998 Cecil Roberts - UMWA International President
Rev. Jesse Jackson - Rainbow Coalition
1999 Ed Fire - IUE International President
Gary Fritz
2000 Karen Vuranch - portrayed "Mother Jones"
2001 Cecil Roberts - UMWA International President
Gene Worthington - portrayed "John L. Lewis"
2002 Joe Glazier
2003 No Speaker
2004 Indiana Lt. Governor Frank O'Bannon
2005 Dr. Samuel White
2006 Rosemary Feurer - Ph.D.
2007 Timothy Lynch - Ph.D.
2008 Dr. Randy Mills
2009 Rosemary Feurer Ph.D.
2010 Stewart Acuff
2011 James Green
2012 Dr. Daniel Byrne
2013 Peter Cole
2014 Fran Quigley
2015 Lisa Phillips Ph. D.
2016 Rosemary Feurer Ph.D.

labordayassoc.com  All Rights Reserved.
Users Online

Best viewed using an 800x600 or higher pixel display.